ESER TÖZÜM KİMDİR ?

 
21 Kasım 1979 İstanbul doğumlu olan Eser TÖZÜM, ulusal ve uluslararası platformlarda konferans tercümanlığı ve sunuculuk yapmaktadır. Amsterdam Üniversitesi Sosyal ve Davranış Bilimleri Fakültesi İletişim Bilimlerinden mezun olduktan sonra, yüksek lisans eğitimini Amsterdam Üniversitesinde tamamlamıştır ve tam 9 dil bilmektedir.
 
Eser Tözüm'ün hakim olduğu diller :
• Almanca               • Felemenkçe
• Fransızca              • İngilizce
• İspanyolca           • İtalyanca
• Latince                   • Portekizce
• Türkçe

     Eser TÖZÜM üniversite yıllarında Hollanda televizyonunda program yapımcılığı ve sunuculuğu yapmıştır. Kendisi şu anda Türkiye’de çeşitli zirve ve açılışlarda sunuculuk ve moderatörlük yapmaktadır. Konferans tercümanlığı mesleğinde birçok uluslar arası zirve ve organizasyonlarda simultane çeviri yapmış, çeşitli ülkelerin başbakanlarına tercümanlık yapmıştır. Aynı zamanda UEFA Şampiyonlar Ligi basın toplantılarında futbol çevirmenliği yapan Eser TÖZÜM, Kanal D’de canlı yayınlanan Beyaz Show’un çevirmenliğini üç yıldır sürdürmektedir. Ülke çapında üniversitelerde “ESER TÖZÜM İLE YABANCI DİL VE SÖZLÜ ÇEVİRİNİN DİNAMİKLERİ” üzerine konferanslar vermektedir.  Gençleri yabancı dil öğrenme konusunda cesaretlendirmeyi ve pratik önerilerle yabancı dil öğrenmeyi kolaylaştırmayı misyon edinmiştir. Eser TÖZÜM’ün yazmış olduğu yabancı dil öğrenmek için pratik öneriler içeren kitabı yakında yayınlanacaktır.
 
SİMULTANE ÇEVİRİ

Uzmanlık alanı simultane (eş zamanlı) çeviri olan Eser Tözüm, bir çok ulusal ve uluslararası konferans ve zirvede görev yapmıştır.  15 Mart 2011 tarihinde gerçekleşen 24. Ululararası AB Kalite zirvesinde çeviri hizmeti sunmuş olan Eser Tözüm organizasyon boyunca eski Almanya başbakanı Gerhard Schröder`in tercümanlığını yapmıştır.  Ayrıca Sayın Gerhard Schröder`in konuşması esnasında ve toplantılarda Almanca, İngilizce ve Türkçe dillerinde çeviri hizmeti sunmuştur. Sayın Başbakan Gerhard Schröder'in 2012 yılında Türkiye'ye yaptığı ziyarette çeviri tekrar Eser Tözüm tarafından yapılmıştır.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte'nin Türkiye ziyareti kapsamında gerçekleşen ve Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la birlikte yapılan ortak basın toplantısında Eser Tözüm tercüman olarak görev yapmıştır. 6 Kasım 2012 tarihinde Başbakanlık'ta gerçekleşen ve canlı yayınlanan basın toplantısında, Eser Tözüm Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Hollanda Başbakanı Mark Rutte'ye Felemenkçe ve Türkçe dillerinde simultane çeviri yapmıştır.

ARDIL ÇEVİRİ
Eser Tözüm yurt içi ve yurt dışı basın toplantılarında, şirket toplantılarında, konuk karşılama, uluslararası ilişkiler ve fuarlarda ardıl (çevirmenin konuşmacının sözlerini dinleyip ardından hedef dile çevirmesi ve karşı tarafa aktarması) çeviri yapmaktadır. Eser Tözüm Kenya Nairobi'de ki Türk Ticaret Fuarı ve Güney Afrika Johannesburg 'da ki Fashionist Fuarına katılan şirketlere tercümanlık yapmıştır.
 
SUNUCU / MODERATÖR
Eser TÖZÜM; Konferans, zirve, event, açılış ve ödül törenlerinde sunucu / moderatör deneyimine sahiptir. Eser Tözüm Hollanda ve Karayip Adalarında çeşitli televizyon programlarında sunuculuk yaptıktan sonra, kapsamlı sunuculuk deneyimini resmi organizasyonlarda moderatörlük hizmeti sunarak devam ettirmektedir. Eser Tözüm 29 Mayıs 2011 tarihinde Çırağan Sarayında düzenlenen 3. Uluslar arası Avrupa Kalite Zirvesinin açılışını gerçekleşmiştir. Antalya'nın en büyük alışveriş merkezi TerraCity'nin açılışı 1 Haziran 2011 tarihinde Eser Tözüm sunuculuğunda yapılmıştır. Açılış öncesi gerçekleşen basın toplantısında çeviri hizmeti Eser Tözüm tarafından sunulmuştur. 26 Kasım 2011 tarihinde Londra Hilton Metropole Otelinde gerçekleşen 4. Uluslar arası Avrupa Kalite Zirvesinin açılışı Eser Tözüm tarafından yapılmıştır. Eser Tözüm çeşitli ulusal ve uluslar arası organizasyonlarda sunuculuk/moderatörlük hizmetlerini sürdürmektedir.
 
FUTBOL TERCÜMANLIĞI
Eser TÖZÜM ulusal ve uluslararası platformlarda futbol tercümanlığı da yapmaktadır. UEFA Şampiyonlar Ligi maçlarında ve basın toplantılarında Felemenkçe, İngilizce,  İtalyanca ve Türkçe dillerinde ardıl çeviri yapmış olan Eser TÖZÜM, Carlo Ancelotti, Guus Hiddink, Steve McClaren, Frank de Boer ve Christoph Daum gibi isimlere çeviri hizmeti sunmuştur.

 Eser Tözüm'ün gerçekleştirdiği  futbol çeviri hizmetlerinin kapsadığı alanlar Anc• Basın toplantıları
• Antrenmanlarda ardıl çeviri
• Stadyum anonsları
• Futbolcular ve teknik direktörle röportajlar
 
Eser Tözüm Çeviri Hizmetlerinin ardıl çeviri hizmeti sunduğu takımlar ve teknik direktörler :
• AC Milan - Carlo Ancelotti
• Türkiye Milli Takımlar Teknik Direktörü - Fatih Terim
• Hollanda Milli Takım Teknik Direktörü - Guus Hiddink
• Fenerbahçe - Christoph Daum
• FC Twente - Steve McClaren
• AJAX - Frank de Boer
• PSV Eindhoven - Guus Hiddink
 
MEDYA
Eser TÖZÜM Kanal D’de canlı yayınlanan BEYAZ SHOW programının tercümanı olarak tanınmaktadır. 2011 yılından beri Beyaz Show’un tercümanı olan Eser TÖZÜM, programa gelen yabancı konuklara çeşitli dillerde çeviri yapmaktadır.   
Eser TÖZÜM Beyaz Show dışında Medya Kralı, Melek, Saba Tümer’le Bugün gibi çeşitli televizyon programlarıda çeviri yapmıştır.

ÜNİVERSİTE SÖYLEŞİLERİ
Eser TÖZÜM ülke çapında üniversite söyleşilerine katılmaktadır. “ Eser TÖZÜM ile Yabancı Dil ve Çevirin Dinamikleri” başlıklı konferansta, Eser TÖZÜM yabancı dil öğrenmenin inceliklerine inerken, çeviri sektörüne değiniyor ve katılımcıların sorularını yanıtlıyor. Istanbul Beykent Üniversitesi,  İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi, Mersin Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesinde öğrencilerle buluşan Eser TÖZÜM önümüzde ki dönemde ülke çapında bir çok başka üniversiteyi söyleşi programına almış bulunmaktadır.

 

Twitter

EserTozum If you talk to a man in a language he understands, that goes to his head. If you talk to him in his language, that… https://t.co/D9OicdQ04H
EserTozum Beykent Ünivertesi Çeviri Kulübüyle harika bir online konferansı geride bıraktık 🎓Önümüzde ki hafta tüm soruları Q&… https://t.co/Og91HHDEP3
EserTozum She was never quite ready but she was brave - and the universe listens to the brave 🤍 Hiçbir zaman tam olarak hazır… https://t.co/Y8uWFIcRwq
EserTozum Ben fotoğraf, kızım ayakkabılarını çıkarma derdinde 😅💚 Trying to take a picture, meanwhile my busy bee is trying to… https://t.co/XMEazx4UBT
EserTozum Like Father Like Daughter #memes https://t.co/lYhp9v8X5u
EserTozum Trust Your Journey 🧡 Hayat yolculuğuna güven 🌾 https://t.co/pO1zMHfXyC

Instagram

Facebook